- Komerční sdělení -finance
DomůPC - NTB - MobilDobrý mobil koupíte i do dvou set eur. Vybrali jsme nejlepší modely

Dobrý mobil koupíte i do dvou set eur. Vybrali jsme nejlepší modely

Podívejte se na výběr nejzajímavějších a nejlepších chytrých telefonů, na jejichž koupi nepotřebujete více než dvě stovky.

Text pravidelně aktualizujeme a naleznete v něm vždy aktuální výběr dobrých a cenově dostupných mobilů, které představují nejlepší nabídku na trhu.

HLEDÁTE VYŠŠÍ TŘÍDU?
Nejlepší mobil do 500 eur
Čtěte
V našem výběru není jednoduché najít nejlepší levný mobil, ale blízko k němu má Motorola, která zjevně našla recept na dobré smartphony.

Všechny modely z našeho výběru mají velmi dobrý poměr funkcí a ceny a většinou také pěkný design, který překonává očekávání své cenové kategorie.

Pokud máte velmi omezený rozpočet, tak klidně sáhněte i po levné Nokii, která nabízí za málo peněz dobrý zážitek a čistý systém od Google.

Doporučené modely:

Moto G60s
Motorola má v ceně do 200 eur jeden z nejlepších chytrých telefonů na trhu, se kterým by mohl být spokojen i trochu náročnější uživatel. Moto G60s je si v mnohém podobný s Realme 8i, ať už kvůli designu, použitému hardwaru nebo velkému displeji s vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz.

Právě tento parametr nás překvapil, očekávali jsme ho totiž jen u výrazně dražších modelů. Zda je tato kombinace lepším řešením než Amoled s klasickou obnovovací frekvencí závisí na vašich preferencích a způsobu využívání smartphonu.

Samotný hardware je dobrou kombinací, při které byste neměli najít problémovou aplikaci. Kapacita operační paměti mohla být i lepší, 4 gigabajty jsou minimem pro aktivnější používání. Datové úložiště se 128 gigabajty je naopak plně dostačující, samozřejmě nechybí možnost dodatečného rozšíření s paměťovou kartou.

Nečekaným překvapením je kapacita baterie, těch 5000 mAh by mělo stačit i na dva dny používání. Navíc chytrý telefon podporuje rychlé 50 wattové nabíjení, které je v této ceně velkou konkurenční výhodou.

Dobře působí i fotoaparát, přičemž hlavní snímač má vysoké rozlišení 64 megapixelů a je zde také užitečný širokoúhlý. Zbývající dvojice pro focení makra a portrétů je spíše marketingovým lákadlem.

Parametry: MediaTek Helio G95, 4 GB RAM, 128 GB data, 6,8“ IPS 120 Hz, 1080 x 2460, 64+8+5+2 MPx, 5000 mAh, 212 g

 • pěkný design, 120 Hz displej, dobrý hardware, datové úložiště
  – bez 5G
  Cena: 195 eur (aktuální cena a dostupnost)

Realme 8
Do hranice 200 eur se nám vešlo několik zajímavých modelů, za které bychom ještě minulý rok zaplatili výrazně víc. Realme 8 je model zajímavý hned v několika směrech, ale tím nejlepším je rozhodně jeho displej.

Má úhlopříčku 6,4 palce, vysoké rozlišení 1080 x 2400 bodů a je typu Amoled. Tedy něco, co obvykle nacházíme u výrazně dražších modelů.

Výkon je díky 8jádrovému čipu Mediatek Helio G95 velmi dobrý, samozřejmě s ohledem na cenu chytrého telefonu. U operační paměti dostanete jen doporučené minimum v podobě 4 gigabajtů.

Za cenu pod hranicí pod 200 eur je dostupná konfigurace se 64 gigabajtovým datovým úložištěm, za konfiguraci 6/128 gigabajtů je příplatek přibližně 50 eur. V chytrém telefonu najdete také místo pro paměťovou kartu.

Nadstandardní je i kapacita baterie, 5000 mAh budete nabíjet maximálně při 30 wattech. Výrobce slibuje, že na 50 procent kapacity vám bude stačit 26 minut. Konstrukce chytrého telefonu je v tomto segmentu jako obvykle plastová, na výběr je jen černá nebo stříbrná barva.

Hlavní fotoaparát má vysoké rozlišení a dobrou světelnost f/1,8, využitelný je i ten širokoúhlý. Ale zbylá dvojice má malé rozlišení a je jen nepoužitelným marketingovým lákadlem.

Parametry: MediaTek Helio G95, 4 GB RAM, 64 GB data, 6,4“ Amoled, 1080 x 2400, 64+8+2+2 MPx, 5000 mAh, 194 g

 • pěkný design, Amoled displej, dobrý hardware
  – bez 5G, fotoaparát
  Cena: 179 eur (aktuální cena a dostupnost)

Samsung Galaxy A12
Za jeden z nejprodávanějších chytrých telefonů v nabídce mobilních operátorů nemusíte zaplatit žádné velké peníze. Model Galaxy A12 značky Samsung je na Slovensku velkým hitem, hlavně mezi fanoušky značky.

Nečekejte od něj stejně dobré parametry, jaké nabízí Realme nebo Motorola. Samsung je stále dražší značkou, ale ověřenou as dobrou zákaznickou podporou.

Jeden z jejích nejlevnějších modelů nevyniká svým výkonem, čip Helio P35 ani se svými osmi jádry nezvládá moderní hry nebo používání více náročnějších aplikací současně.

K dispozici je několik paměťových konfigurací, my doporučujeme 4 / 64 gigabajtů. Cokoli méně je pro aktivnější používání nedostatečné, při koupi si proto dejte dobrý pozor na to, jakou verzi si odnesete domů.

Konzervativní je i displej, u 6,5palcové úhlopříčky nic převratného nenabídne, jen běžnou IPS technologii a HD rozlišení. Připravte se také na pomalejší nabíjení kapacitně nadprůměrné baterie. Chválíme fotoaparát pro kombinaci dobrého základního snímače a širokoúhlého. Zbývající dvojice je i zde jen proto, aby výrobce nezaostával v počtu za konkurencí.

Za menší příplatek je dostupný model Galaxy M12, který nabízí 90 Hz displej, čip Exynos 850 a dobrou paměťovou konfiguraci včetně 128 gigabajtového úložiště v ceně pod 190 eur.

Parametry: Mediatek Helio P35, 4 GB RAM, 64 GB data, 6,5“ IPS, 720 x 1600, 48+5+2+2 MPx, 5000 mAh, 205 g

 • kapacita baterie, dobrý fotoaparát, design
  – slabší hardware, jen HD displej
  Cena: 169 eur (aktuální cena a dostupnost)

Nokia 5.4
Kdysi slavná značka našla své místo v nižších cenových segmentech a do boje o ty nejlepší chytré telefony se nějaký ten rok nezapojuje. Model s označením 5.4 není úplně nejnovější, ale můžete jej najít v zajímavých akcích.

Verzi s konfigurací paměti 4/128 gigabajtů si pořídíte již za méně než 160 eur a dostupná je i poněkud levnější konfigurace s polovičním datovým úložištěm.

Výkon chytrého telefonu není vůbec špatný a podle našeho názoru by přesně takto měl působit dobrý levný model. Snapdragon 662 se nezalekne sociálních sítí, dobře zvládá multimédia a také graficky nepříliš náročné hry.

Operační paměť je dostatečná pro běžné využívání chytrého telefonu pro zábavu a kapacitně velké datové úložiště si můžete dodatečně rozšířit s pomocí paměťové karty.

Použitý IPS displej je pouze průměrný, u 6,39palcové úhlopříčky nabízí HD rozlišení. Baterie s kapacitou 4000 mAh vám vystačí na maximálně dva dny používání, samotné nabíjení není vůbec rychlé.

Nokia vás pokud jedna z mála nebude obtěžovat zbytečnou softwarovou a grafickou nástavbou. Systém je bez zbytečných doplňků a firma dodržuje slibované pravidelné aktualizace.

Parametry: Snapdragon 662, 4 GB RAM, 128 GB data, 6,39“ IPS, 720 x 1560, 48+5+2+2 MPx, 4000 mAh, 181 g

 • design, kapacita paměti, čistý systém
 • jen HD rozlišení
  Cena: 159 eur (aktuální cena a dostupnost)

Alcatel 1SE 2021
Od smartphonu za sto eur by nikdo neměl čekat zázraky, ale na druhou stranu, tento produkt by měl bez problémů fungovat. Náš nejlevnější model ve výběru není určen pro náročné uživatele, ale pro někoho, kdo smartphone potřebuje hlavně ke komunikaci a telefonování. Jeho hardware je totiž opravdu základní a budete muset akceptovat řadu kompromisů.

Základem je 8jádrový čip UNISOC SC9863A, který má dostatek výkonu pouze pro běžné aplikace a graficky méně náročné hry. Omezující je tak spíše jeho hrubý výkon než kapacita paměti.

Při té operační je překvapením 6 gigabajtů, což je zhruba dvojnásobek toho, co jsme čekali. Pro data je k dispozici 64 gigabajtové úložiště, které si můžete rozšířit s pomocí paměťové karty.

Konstrukce je adekvátní ceně zařízení, stejně jako displej. Ten u 6,22palcové úhlopříčky nabízí pouze HD rozlišení. S ohledem na výkon hardwaru by výše nemělo smysl. Hodně nečekejte ani při rychlosti nabíjení a fotoaparát je spíše jen nutným doplňkem.

Výrobce má v nabídce i model s označením Alcatel 1S 2021 za přibližně stejnou cenu, který disponuje sice jen poloviční kapacitou paměti, ale má výkonnější procesor a trochu větší displej.

Parametry: UNISOC SC9863A, 6 GB RAM, 64 GB data, 6,22“ IPS, 720 x 1520, 13+5+2+2 MPx, 4000 mAh, 175 g

 • velký displej, opravdu nízká cena, snímač otisků, paměť
  – pomalé nabíjení, jen HD rozlišení, výkon
  Cena: 119 eur (aktuální cena a dostupnost)

Za kolik už koupíte dobrý smartphone
Nečekejte, že nejlevnější smartphony, jejichž cena začíná kolem 50 eur, budou rychlé, kvalitní a s odolnou konstrukcí. Často mají velmi starý software, který nepodporuje moderní aplikace.

Pokud pojedete na spodní hranici ceny, připravte se na velmi malé obrazovky s úhlopříčkou pět palců a rozlišením nižším než HD, dvougigabajtovou operační paměť a na pomalé čipy. Této kategorii chytrých telefonů se určitě vyhněte, jejich používání je spíše trestem, než odměnou.

Co lze dělat s takovým chytrým telefonem? Kromě volání a posílání SMS zpráv mnoho ne. Tedy ne tak kvalitně a hlavně pohodlně, jak jsme zvyklí z dražších modelů. Reakce jsou pomalé, řada nových aplikací funguje velmi pomalu, případně vůbec.

Na graficky hezké hry můžete rovnou zapomenout, stejně špatně jsou na tom i fotografie či záznam videa. Zahrajete si jen ty nejjednodušší hry, na moderní nemá smartphone potřebný výkon.

Přitom v kategorii do 200 eur můžete pořídit velmi dobrý smartphone s Full HD+ displejem, dostatkem operační paměti a výkonným čipem. Pokud hledáte nový mobil a dovoluje vám to rozpočet, začněte u zařízení s cenou od 100 eur výše.

Co má mít dobrý levný mobil
Nový levný smartphone by měl mít minimálně čtyři gigabajty operační paměti, v opačném případě bude vhodný akorát jak pro volání a psaní zpráv. Za 200 eur dnes není problém sehnat model is větší kapacitou, různí výrobci z Číny nabízejí dokonce i její dvojnásobek.

Pozor si dejte také na počet jader čipu v telefonu, které velmi zjednodušení hovoří o výkonu zařízení. I při hranici pod 200 eur můžete být nároční a pomalé modely raději obcházejte. Moderní osmi- a 10jádrové čipy nejsou výrazně dražší, ale na současné potřeby mnohem vhodnější.

I když se rychlost nemusí zdát na první pohled podstatná, v praxi určuje, jestli vás telefon bude denně rozčilovat. Pokud vás při každém použití pomalý mobil zdrží jen za pár vteřin, za den ztratíte minuty a za měsíc i hodiny času čekáním na chytrý telefon. Je to špatně investovaný čas.

Malá kapacita datového úložiště naštěstí nepředstavuje problém, jelikož si ji u většiny mobilů můžete rozšířit pomocí microSD karty. Důležitější je podpora rychlého internetu a odolná konstrukce z pevných materiálů. Vybírejte modely s interní kapacitou paměti 64 a více gigabajtů.

Za dvě stovky dnes můžete obdržet i velký displej s jemným Full HD+ rozlišením či snímačem otisků prstů. Problematický může být jen operační systém, konkrétně aktivita výrobce při jeho aktualizaci.

Pokud si koupíte výrobek po odkliknutí z webu SME, vydavatelství může získat od internetového obchodu provizi. Provizi poskytuje internetový obchod, nikdy ne výrobce produktu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek