- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNizozemsko plánuje ukončit využívání fosilních paliv z Ruska do konce roku

Nizozemsko plánuje ukončit využívání fosilních paliv z Ruska do konce roku

Nizozemsko plánuje do konce letošního roku ukončit využívání ruských fosilních paliv. Uvedla to tento týden nizozemská vláda, která zároveň dodala, že vynaloží více než 620 milionů eur na pobídky pro firmy s cílem naplnit klíčový zásobník plynu.
Jak vláda informovala, v úsilí omezit dovoz energií z Ruska se zaměřuje na energetické úspory, ekologičtější politiku a zvýšení dovozu energií z jiných zemí. Tímto způsobem by země mohla do konce roku nahradit podíl ruského plynu.

Plyn se na celkové energetické spotřebě v Nizozemsku podílí v průměru 44 %, což je jeden z nejvyšších podílů v Evropě. Avšak podle odhadů vlády pochází z Ruska pouze 15 % plynu spotřebovaného v Nizozemsku.

Součástí úsilí nizozemské vlády ukončit závislost země na dovozu z Ruské federace je podpora firem, aby do zimy naplnily zásobník plynu Bergermeer. Ten patří k největším v Evropě. Náklady na přilákání společností na naplnění zásobníku, jehož kapacita dosahuje 4,1 miliardy kubických metrů (m3), se odhadují na 623 milionů eur.

Ruský plynárenský koncern Gazprom má právo na využití 40% kapacity zásobníku, a to na základě smlouvy platící do konce roku 2045. V loňském roce však firma svůj podíl nevyužila. Jak informovalo nizozemské ministerstvo hospodářství, pokud Gazprom svůj podíl nebude chtít využít ani letos, na základě klauzule ve smlouvě ho budou moci zastoupit jiné firmy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek