- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníZ Rumunska vyplula první loď naložená ukrajinským obilím

Z Rumunska vyplula první loď naložená ukrajinským obilím

Loď naložená ukrajinskou kukuřicí opustila v pátek rumunský černomořský přístav Konstanca, což umožnilo Kyjevu vyhnout se ruské blokádě jeho klíčového exportu obilovin. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.
Rumunsko zpřístupnilo Ukrajině přístav Konstanca poté, co byly přístavy v této válkou ničené zemi fakticky odříznuty od světa v důsledku ruské invaze, která začala 24. února.

Loď přepravující 70.000 tun kukuřice odplula před úsvitem, uvedl Viorel Panait, výkonný ředitel operátora Comvex, aniž by prozradil, kam mířila. „Toto je velmi důležitý moment, který demonstruje odhodlání Rumunska projevit solidaritu s válkou zničenou Ukrajinou,“ řekl. Loď Unity T pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů, řekl pro AFP zdroj ze správy přístavu.

Bukurešť se v uplynulých týdnech zavázala zmodernizovat své přístavy a železniční infrastrukturu, aby umožnila vývoz z Ukrajiny, která má s Rumunskem společnou hranici v délce 650 kilometrů. Ministerstvo dopravy již vyhlásilo veřejnou soutěž na znovuotevření železniční tratě spojující moldavské město Giurgiulesti s městem Galati ve východním Rumunsku, přes které protéká Dunaj. Tento krátký železniční úsek je klíčový, jelikož jeho kompatibilní rozchod kolejí usnadňuje přepravu zboží.

Přístav Galati na Dunaji se tak stane vedle černomořského přístavu Konstanca klíčovým pro přepravu zboží a surovin z Ukrajiny přes Moldavsko, uvedl tento týden na Facebooku ministr dopravy Sorin Grindeanu.

„Dopravní síť se formuje, aby pomohla Ukrajině vyvážet její zemědělskou produkci,“ řekl Panait (ředitel operátora Comvex) s tím, že to pomůže zmírnit hrozbu „hladomoru“ ve světě.

Ukrajina před válkou vyvážela přes své přístavy 4,5 milionu tun zemědělské produkce měsíčně, z toho 12 % světových dodávek pšenice, 15 % kukuřice a 50 % slunečnicového oleje.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek