- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníPandemická První pomoc zaměstnavatelům, zaměstnancům a živnostníkům končí

Pandemická První pomoc zaměstnavatelům, zaměstnancům a živnostníkům končí

Informovala o tom mluvčí Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR Monika Hnilicová.
Datum 30. dubna 2022 je podle ní posledním, během kterého je možné předkládat žádosti na příspěvky v rámci První pomoci, výplaty budou až do 30. září 2022.

Pandemická pomoc z dílny resortu práce podle ní představuje historicky největší pomoc na ochranu zaměstnanosti. Podpořila zhruba třetinu pracovních míst ve slovenské ekonomice. V současnosti je pandemická situace příznivá, zaměstnavatelé tak mohou pokračovat v provozní činnosti bez omezení, čímž zaniká potřeba poskytování finanční pomoci za účelem ochrany pracovních míst.

Pomoc v krizovém období
Upřesnila, že První pomoc byla poskytována za měsíce březen 2020 až únor 2022 (s výjimkou srpna 2021) a postupně byla rozšířena na schémata První pomoc+ a První pomoc++.

Upozornila, že bez státní podpory by v důsledku velkých nákladů byli zaměstnavatelé nuceni propouštět své zaměstnance ai pro mnohé živnostníky by byla situace v souvislosti s COVID-19 likvidační. Pobíratelé příspěvků z projektu První pomoc podle ní tvrdí, že díky této pomoci se jim podařilo zvládnout krizové období.

Zdůraznila, že vyplácení příspěvků První pomoci představovalo enormní zátěž i pro úřady práce. „Jsem velmi vděčný zaměstnancům úřadů práce za to, že dokázali tak velký objem pomoci posílat lidem už několik dní poté, co jsme tento projekt schválili. Je obdivuhodné, že na úkor svého volného času a svých rodin nehleděli na sebe, ale snažili se neprodleně vyplácet finanční pomoc, kterou lidé nejvíce potřebovali, když celá společnost byla ohrožena pandemií. Vyplatili největší pomoc v dějinách SR,“ uvedl ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina).

Potřeba trvalého nástroje
Po zkušenostech s poskytováním finančních příspěvků pro zaměstnavatele a následně pro zaměstnance prostřednictvím projektu První pomoc se podle Hnilicové identifikovala potřeba trvalého nástroje ochrany pracovních míst. MPSVR proto dva roky intenzivně pracovalo na vytvoření zákonného systému pomoci pro udržení zaměstnanosti v době krize. Zákon o podpoře v době zkrácené práce vstoupil v platnost 1. března 2022.

Dodala, že zkrácená práce jako nástroj pasivní politiky trhu práce pomáhá zaměstnavateli udržet pracovní místa, aby nemusel své zaměstnance propouštět. Díky této podpoře se zaměstnavateli snižují mzdové náklady a zároveň ušetří náklady na hledání a zaškolení nových zaměstnanců po skončení omezení činnosti. Zaměstnanec nepřijde o práci a po dobu trvání překážky v práci dostává většinu příjmu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek