- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNenáročná turistika: Vydejte se na Jankov vršek nebo hrad Uhrovec

Nenáročná turistika: Vydejte se na Jankov vršek nebo hrad Uhrovec

Objevování skrytých, ale i těch dobře známých a očividných krás Slovenska se v současnosti stalo oblíbenou činností mnoha dvojic, rodin či přátel. Ti ve zvýšené míře preferují „domácí“ dovolenou, díky které se seznamují s lokalitami a lákadly, které často vidí poprvé ve svém životě.

Tak jako mnohé jiné regiony oplývají krásnými zákoutími, i region Horní Nitra v Trenčínském kraji ukrývá v sobě přírodní a historické poklady, které stojí za prozkoumání.

Ať už preferujete poznávací, adrenalinově-sportovní či relaxační výlety, při kterých si kvalitně odpočinete, nebo turistické s nespočtem odstínu zelené kolem sebe, tato oblast na Slovensku vám splní každé dobrodružné přání.

V případě, že se považujete za malého turistu či turistku a razíte teorii méně je někdy více, zdolání Jankova vršku (533 m nm) bude ideální volbou.

Nevelký kopec se vypíná nad obcí Uhrovec a je součástí Strážovských vrchů. Nejjednodušší a nejkratší přístup, dlouhý zhruba 3 kilometry, je z obce po červené značce.

Na vršku je na počest padlých partyzánů a vojáků postavena mohyla a na místě se nacházejí i původní partyzánské bunkry, v nichž je vystavena expozice zbraní a dochovaných předmětů po hrdinech z partyzánské brigády Jana Žižky.

Zkušenější turisté ocení poměrně málo známý vrch Rokoš (1010 m nm), který se rovněž nachází v Strážovských vrších, konkrétně v jejich jižní části.

I když sem nohy turistů zabloudí jen zřídkakdy, jde o unikátní místo, díky čemuž se tato hora řadí mezi „Území evropského významu“.

Příroda na tomto místě má přirozený, divoký ráz a nabízí vynikající turistiku v každém ročním období. I v tomto případě ji můžete spojit s poznáváním, jelikož pár minut chůze od hlavního vrcholu stojí památník slavných rodáků z nedaleké obce Uhrovec – Alexandra Dubčeka a Ľudovíta Štúra.

Poznání na každém rohu
Nabuzeni novými informacemi a historickými poznatky budete i vy, když navštívíte legendami opředený, pohádkový Bojnický zámek, u kterého se nachází i oblíbená ZOO.

Váš výlet tím ale nekončí. Velkým zážitkem bývají i pravidelná představení v areálu sokolníků nedaleko zámku, ve kterém se seznámíte hned s několika dravci a rovněž se s nimi můžete i vyfotit.

Nositeli největšího množství historických faktů a zajímavostí v Trenčínském kraji jsou, kromě jiných památek, také hrady. Dva z nich lze shlédnout i v regionu Horní Nitra.

Jedním z nich je hrad Uhrovec, který snadno zdoláte při jedné ze zmiňovaných turistických cestách. Zřícenina vás překvapí svým zachovaným stavem i nečekaným ruchem, jelikož na místě probíhají dlouhodobé práce.

Druhým hradem na toulkách regionem je zřícenina hradu Sivý Kámen, která se tyčí na andezitové homole nad obcí Podhradie nedaleko Prievidze.

Celý výstup od středu obce až po vrch netrvá více než 15 minut, proto se řadí k nenáročným a snadno přístupným památkám. Poznávací choutky si přijdou na své i po návštěvě hvězdárny v Partyzánském či Hornonitranském báňském skanzenu.

Zážitkový relax
Široké možnosti splnění svých snů dostanou i nadšenci wellnessu, dobrého jídla a pořádného odpočinku.

V případě, že preferujete otevřený prostor před koupališti, vodní nádrž Nitrianské Rudno překvapí svými možnostmi. Řadí se k oblíbeným dovolenkovým a rekreačním destinacím a je rájem pro sportovní rybáře.

Na místě je možné kempovat a vychutnat si několik vodní sporty, surfování, jachting či koupání.

K dalším otevřeným prostorám se řadí také oblíbené plážové koupaliště Bojnice. Toto město však nabízí i další možnosti, jako například návštěvu Termálního koupaliště Čajka, kde se kromě odpočinku zabavíte také prostřednictvím volejbalu, fotbalu či obřího šachu.

Koupaliště je vhodné pro malé děti, které se zabaví v dětském hřišti.

Pokud chcete dovolenou spojit nejen s odpočinkem, ale také s ozdravným pobytem, ​​Lázně Bojnice jsou tou pravou volbou.

Kromě Bojnic si termální prameny užijete i na koupališti v Chalmové. V letních měsících se na tomto místě pravidelně konají tradiční letní diskotéky, které vás dostanou do té správné nálady.

Pravým balzámem na duši a tělo jsou Termály Malé Bielice, které splňují požadavky i těch nejnáročnějších. Spojení relaxačního wellnessu, aquaparku, gurmánské restaurace a ubytování na úrovni potěší každého návštěvníka toužícího po relaxu.

Milovníci výhledů budou s úžasem hledět na okolní krajinu díky vyhlídkové věži v Bojnicích – Racek v oblacích. Pokud však máte rádi větší porci adrenalinu, letiště v Prievidzi nabízí vyhlídkové lety, díky kterým budete mít celou Horní Nitru jako na dlani.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek