- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJaké pero a jakou tužku? Čím vybavit penál prvňáka

Jaké pero a jakou tužku? Čím vybavit penál prvňáka

Znáte pojmenování špetkovitý úchop? Jedná se o pojem z grafomotoriky a označuje správný úchop pera mezi palcem, ukazováčkem a prostředníkem.

Současně je to jedna ze dovedností, kterou by měl váš prvňáček ovládat již před nástupem do školy. Od správného úchopu se odvíjí také výběr vhodného pera a dalších psacích potřeb.

Není nutné, aby rodiče kupovali pero na první písmenka v předstihu. Prváci se obyčejně první čáry a znaky učí ve škole psát obyčejnou tužkou, vhodná je tvrdost číslo 2.

„Grafitové obyčejné tužky vhodné pro prvňáky jsou měkkost B, maximálně 2B,“ říká učitelka výtvarné výchovy Zuzana Dobrovičová. Měkčí tužky s vyšším číslem jsou podle ní dobré pro kreslení, v sešitě se však rozmazávají. „Měkkost HB nedoporučuji, špatně se gumují, protože jsou tvrdší a v písankách a ve slabikářích zůstávají i po gumování rýhy,“ dodala pedagogička.

Pro prvňáčky, kteří si osvojují správný úchop, doporučuje pořídit tlustší trojhranné tužky, které se lépe drží v ruce. Na trhu jsou dnes také barvičky s vykrojenými ploškami pro jednotlivé prštěky, což je také vhodná pomůcka pro malé žáky.

Stejný výběr platí u barviček – pro začátek jsou dobré tlustší trojhranné. „Když začnou psát perem, mohou už přesedlat na tenké šestihranné barvičky,“ radí Zuzana Dobrovičová.

Na pero přecházejí děti až po několika měsících, kdy už je dětská ruka uvolněnější. Učitelky zvyknou doporučit pero na základě vlastních zkušeností a preferencí.

Může se jednat o klasické inkoustové pero, ač to už vytlačují modernější rollery.

Jsou to pera, která jsou naplněna inkoustem, ale kulička, kterou píše, je keramická. Výhoda je v tom, že s inkoustem se snáze píše, protože pero plynuleji klouže po papíře. Keramická kulička na rolleru se však na rozdíl od kovového hrotu inkoustových per při silnějším přitlačení na papír „nerozchází“.

Pro děti, které s psaním teprve začínají, se doporučuje ergonomicky tvarované pero se širší úchopovou částí. Mělo by mít trojhranný úchop, bonus navíc je, je-li část, kterou dítě drží mezi prsty měkčí, například pogumovaná a má protiskluzovou úpravu. Současně je však třeba se vyhnout velmi robustním rtům, které dítě jen těžko dokáže udržet v malých prstech.

Na trhu najdete také rollery, které lze opačnou stranou pera zmizíkovat. Může se stát, že vaše paní učitelka ještě v první třídě „gumovací“ pero nepovolí.

Za nesprávné pero pro prvňáka se považuje takzvaná propisovačka, kterou je třeba při psaní více tisknout, což není při nácviku písma vhodné.

Odborníci upozorňují, že důležitější než drahé pero pro první písmenka je správný úchop. Ten by neměl být křečovitý, ale uvolněný. Pero při správném, takzvaném špetkovitém úchopu držíme palcem, podpíráme prostředníkem a ukazováček je na něm lehce položen shora.

Ceny rtů jsou různé, za pero střední třídy zaplatíte 2 až 3 eura, speciální ergonomická pera vyjdou na 7 – 8,50 eura.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek