- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyOblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Oblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Nahromaděné šatstvo, které už nenosíme, nebo jsme ani nikdy nenosili. Šaty a obleky, které jsme na sobě měli naposledy na svatbě příbuzných, nebo trička s reklamním potiskem, které jsme dostali do daru, a rovnou putovali do kouta skříně.

Hromadění oblečení znají mnozí z nás. Stejně tak znají potřebu provzdušnit skříně, zbavit se nevyužívaného šatstva.

Jak však sílí povědomí o ekologických důsledcích textilu rozkládajícího se na skládkách, nutí nás to zároveň uvažovat nad tím, co udělat s oblečením, které už ve své skříni nechceme.

Horší než plast
Textil na první pohled nebudí takové obavy jako plasty. Zatímco plastové láhve, obaly a mikrotenové sáčky vnímáme jako odpad, který zaplavuje přírodu a oceány, nenošené oblečení v nás obvykle stejné obavy nevzbuzuje.

Pozor na greenwashing
Několik obchodní řetězce nabízejí možnost přinést do prodejny staré oblečení.

Zákazníkům slibují, že nepotřebné šatstvo zrecyklují, a zároveň jim nabídnou poukázku na nákup nového oblečení. „V drtivé většině to není pravda a jde jen o marketingový tah,“ vysvětluje koordinátorka Fashion Revolution.

„Sledujeme výroční zprávy řetězců, a tak víme říci, že k nákladné recyklaci nedochází. Oblečení, které zákazníci v dobré víře přinesou do obchodů, obvykle stejně končí na skládce.“

„Textil na skládkách je velmi velký problém. Z mého pohledu je dokonce horší než plast, protože jde o kombinaci syntetických a organických vláken, která stále neumíme efektivně oddělit,“ vysvětluje slovenská koordinátorka Fashion Revolution Martina Mareková Kuipers. Jen na Slovensku se přitom ročně vyhodí až 55 tisíc tun oblečení a jiného textilu.

Zatímco v případě recyklace plastů již máme efektivní a cenově přístupné technologie, je recyklace textilu stále náročná, což se následně odráží i na konečné ceně výrobku.

Drtivá většina vyhozeného textilu proto stále končí na skládkách. „Organické části textilu při rozkladu vytvářejí velké množství metanu, který se uvolňuje do ovzduší,“ říká o smutném konci našeho textilního odpadu Mareková Kuipers.

Nechceme-li se tedy podílet na této situaci, měli bychom se pokoušet o to, aby co nejvíce námi vyloučeného oblečení a textilu dostalo druhou šanci.

Jedná se o jednoduchý a pro mnohé lidi přirozený krok, který vyžaduje jen minimum úsilí. „Velmi doporučuji vyměňovat a posouvat oblečení v rámci rodiny či mezi přáteli. V tomto případě víte, že se jedná o čisté a hodnotné oblečení,“ vysvětluje Mareková Kuipers.

Posouvání oděvů ve svém nejbližším okolí usnadňuje i to, že obvykle znáte vkus a potřeby svých přátel, a tak může být darování oblečení adresné a konkrétně.

Prodávejte a swapujte
Prodávání oblečení je možné prostřednictvím sociálních sítí, komunitních stránek nebo webů zaměřených na mateřství a rodičovství. Vyfotit oblečení, vytvořit inzerát a komunikovat s cizími lidmi je sice o něco náročnější, ale výsledkem může být mírný zisk.

Stále populárnější jsou také swapy oblečení, které fungují na principu vzájemného vyměňování.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek