- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyChaloupka i muzeum: V Pardubicích najdete perníky na každém kroku

Chaloupka i muzeum: V Pardubicích najdete perníky na každém kroku

Když se řekne Pardubice, většině z nás se vzápětí vybaví další slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem. Přísloví „Ukážou ti, zač je v Pardubicích perník“ se v českém jazyce pevně vžilo.

Při procházce malebným centrem města narazíte na obchůdek se zdobeným perníkem téměř na každém rohu. Zejména v době Vánoc provoní po celém městě.

Ve výdejních okénkách mnoha kaváren si můžete zakoupit perník v množství podob. V nabídce jsou rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale také káva či čokoláda posypaná perníkovým pepřem či ochucená perníkovým likérem.

Z perníkového těsta se vyrábějí i ozdoby na vánoční stromek, nebo perníkové betlémy. Perník je suvenýrem, bez kterého se žádný návštěvník města domů nevrátí.

Pardubice jsou na svůj typický produkt právem hrdé a na tradici spojení perníku a města pečlivě dbají. Pardubický perník má od Evropské komise od roku 2008 právo na chráněné zeměpisné označení. Historie výroby perníku v Pardubicích sahá až do 16. století.

Výsady perníkářů potvrdila v roce 1759 i panovnice Marie Terezie. Velký rozkvět zaznamenalo pernikářství na Pardubicku ve 20. století, kdy byla řemeslná výroba doplněna také průmyslovou formou. Původní receptura obsahovala med, mouku a pepř (česky pepř), který dal vzniknout názvu perník, původně peprník.

Jak šel čas, tak mistři pekaři pochoutku vylepšovali o další suroviny, dodnes mnoha z nich utajované.

Pardubický perník je vyráběn buď jako plněný sendvičový výrobek, vyrobený spojením dvou korpusů z perníkového těsta ovocnou náplní z džemu, nebo tukovou náplní a potažený tukovou nebo cukrovou polevou, případně čokoládou.

Druhou variantou je figurální perník vyráběný vykrajováním nebo vypichováním různých tradičních tvarů jako srdce, postavy chlapců, dívek, koně, zvonky, stromky.

V Pardubicích se nachází několik tradičních výrobců a prodejen perníku, množství prodejen perníku a koná se zde během roku či množství akcí, které jsou s perníkem spojeny. Pod nedalekým hradem Kunětická hora, dokonce stojí Perníková chaloupka – nejstarší muzeum perníků a pohádek v Evropě. Muzeum vzniklo v bývalém loveckém zámečku z roku 1882.

V chaloupce žije dobrá ježibaba, která naučí všechny děti a dospělé péct výborný pardubický perník. Rodiče s dětmi si v něm cestou přes pohádkový les mohou na vlastní kůži vyzkoušet jak Jeníček s Mařenkou putovali k ježibabě. Cestou potkají několik pohádkových bytostí a na konci putování je čeká sladká odměna.

Celoročně, kromě ledna a února, zde můžete vidět přes tisíc vystavených originálních perníků od mistrů svého řemesla z celé České republiky a poslechnout si poutavé vyprávění o dějinách pernikářství na Pardubicku. Rukama se můžete dotknout vyřezávaných dřevěných formiček na perníky.

Čich pohladí vůně čerstvého medového perníku a chuťové pohárky si přijdou na své, když ochutnáte perník, který každý návštěvník dostane po absolvování cesty pohádkovým lesem.

A to, že v perníkové chaloupce mají smysl pro humor, se přesvědčíte na každém kroku. Turistické informace vám poskytnou U děda vševěda, občerstvit se můžete U všech čertou a místo, kam i pan král chodí pěšky, se zde jmenuje Očistec.

Každý kdo si v obchůdku koupí perníkovou chaloupku, dostane k ní i pozemek, popisné číslo a originální výpis z Katastru perníkových nemovitostí. Od roku 2017 bylo v okolí perníkové chaloupky vyhlášeno Království perníků, na jehož území se dostanete buď se vstupním vízem nebo pasem.

Nejvíce zábavy si zde ovšem užijí děti. Zakladatel a správce muzea Luděk Šorm je na začátku prohlídky vyzve, aby si ve vězení pro zloděje perníků odměřili na měřítku vykrmenosti tloušťku svých ukazováčků. Potom se společně zamyslí nad tím, kdo byl kladný a záporný hrdina v klasické pohádce.

Začátkem května se na pardubickém zámku můžete zúčastnit Slavnosti perníku. Program je vskutku bohatý, od vystoupení folklórních souborů, mezi kterými má výsadní postavení zdejší soubor pardubický perníček, přes ukázky výroby a zdobení perníku až po soutěže v jeho pojídání.

S perníkem se pojí i Dny medu, které každoročně v rámci podzimních městských slavností pořádá místní svaz včelařů. Během této události se ve městě sejdou včelaři zblízka i zdaleka, aby společně oslavili svátky tohoto jedinečného včelího produktu. Oslavy jsou skvělou příležitostí k výměně zkušeností, soutěže i osvětovou činnost a u návštěvníků se těší velké oblibě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek